V životě člověka občas nastanou chvíle, které ho přimějí ke změně názoru, otevřou mu oči a donutí začít dělat něco, o čem si myslel, že nikdy dělat nebude. Taková chvíle u mě nastala, když jsem do ruky dostala knihu Zhubněte jednou provždy 2.

Už je to nějaký ten rok, co se snažím jíst hodně zeleniny, nedávat si moc masa, omezovat cukr a jíst tak nějak zdravěji. Pořád jsem ale pátrala po ideálních receptech, které by byly rychlé na přípravu a zároveň dobré. Nechci ani tak zhubnout na váze, jako se cítil líp, nemít nafouklé břicho a špek v pase. Až teď, díky Antónii Mačingové, mám pocit, že vím, jak na to a že jsem na dobré cestě. O jejím stravování jsem už samozřejmě slyšela, ale to už tak u mě bývá, že se ke mě některé věci dostanout až později.
Nejdříve se ke mě dostal druhý díl Zhubněte jednou provždy 2, který jsem důkladně prostudovala. A k čemu došlo, když jsem tuto knihu pročetla?
Chtěla jsem okamžitě díl první! Chtěla jsem zjistit, co se skrývá za úspěchem tohoto způsobu stravování a vyzkoušet ho taky. Už už jsem si chtěla první díl objednat, ale nakonec se ukázalo, že ho má i moje mamka a ta mi knihu půjčila. Vlastně jsem zjistila, že knížku má doma plno kamarádek a dosáhly díky ní velmi dobrých výsledků v hubnutí a změně stravování.

Dá se říct, že
druhý díl vám bude stačit, pokud chcete poznat nové recepty, založené hlavně na zelenině, ve kterých se nekombinují bílkoviny a sacharidy (tzv. dělená strava) a se kterými se nebudete muset obávat o svou váhu. Dozvíte se, jak připravit plno jídel bez masa i s masem, několik sladkých receptů na moučníky a například i recept na zdravou pizzu nebo těstoviny. U každého receptu je fotografie hotového jídla. V knize je i několik příběhů lidí, kteří se dělí o své zkušenosti a rady Antónie Mačingové. V prvním díle fotky nejsou, ale je tam podrobně popsán celý princip tohoto zdravého stravování, takže pokud to chcete zkusit, první díl je nezbytný.
 |
Ukázka z knihy Zhubněte jednou provždy 2 |
První díl knihy začíná krátkým uvedením do "problému". Dále následuje detoxikační a harmonizující jídelníček pro 28 dní, ve kterém jsou přesně určeny snídaně, obědy a večeře a pak hned recepty na jednotlivá jídla, kterých ale není nijak mnoho, protože se jídla opakují. Mezi snídaní a obědem je povoleno sníst ořechy a sušené švestky a mezi obědem a večeří bílý jogurt s medem, ořechy a skořicí. Několik příběhů lidí, kteří tento způsob stravování dodržují předchází nejdelší kapitole s názvem Semafor ve stravě, která vysvětluje proč a jak nekombinovat v jednom jídle sacharidy a bílkoviny a hlavně je zde množství různých receptů. V poslední kapitole je rozepsáno stravování podle krevních skupin, které je množné do svého jídelníčku zohlednit.
A tady je několik jídel podle knížky, které jsem pro vás vyfotila. Food styling pokulhává, ale snad mi to odpustíte :-)
 |
Snídaně v prvních sedmi dnech - strouhané jablko, mrkev, vlašské ořechy, rozinky, med a skořice. |
 |
Brokolice na olivovém oleji a česneku s kozím sýrem. |
 |
Salát z červené řepy, hrášku a mrkve. |
 |
Můj vlastní recept inspirovaný knihou - salát ze špaldových těstovin, červené řepy a rukoly s hořčičnou zálivkou. |
Ještě donedávna bych nevěřila, že budu ochotná jíst podle předem stanoveného jídleníčku, že budu raději každý den běhat, než bych si upřela něco dobrého. Ale jak je známo, s přibývajícími roky se zpomaluje metabolismus, v těle se tak usazuje víc a víc toxinů a proto je potřeba začít přemýšlet nad tím, co človek spolyká. Rozhodla jsem se tedy po 28 dní jíst podle jídelníčku od Antónie. Dnes je můj čtvrtý den. Před startem jsem několik dní zkoušela recepty a zapisovala si, co musím koupit, abych si mohla jídla bez problému připravovat. Recepty jsou to jednoduché, ale vaření vyžadují a tím i nějaký čas navíc. Není to stejné, jako když si na večeři namažete chleba s máslem. Ale dá se to zvládnout, recepty nejsou náročné, jak už jsem psala. A hlavně - všechno mi zatím moc chutnalo, hlady netrpím, protože nezáleží na množství, můžu sníst kolik chci a cítím se moc dobře. Myslím, že pro někoho, kdo si dá ke snídani tři rohlíky, k obědu knedlo-vepřo zapije kolou, svačí čokoládovou tyčinku a večer sní párky, bude tento jídelníček docela šok. Ale pro ty, co se bez cukrovinek, pečiva a masa každý den obejdou, to bude jen příjemná změna. Mým cílem není jen trochu zhubnout a být v lepší tělesné kondici, ale taky se naučit nové recepty, které pak budu pravidelně vařit.
Zhruba za měsíc se tedy můžete těšit na další článek na toto téma a to už přímo s mými vlastními zkušenostmi. Držte mi palce!
Zkoušeli jste někdo stravování podle Mačingové? Pokud dosud ne, zaujalo vás stejně jako mě? Jdete do toho taky?