pátek 29. ledna 2016

Přípravy na 1. třídu (a malá kritika našeho školství)

Září a začátek školního roku je ještě daleko, ale v případě rodičů nových prvňáčků už klepe na dveře v podobě blížících se zápisů do školy. 

A v této době nastává chvíle pro důležité rozhodnutí - na jakou školu dítě zapsat. Obyčejnou základku nebo školu, na které se platí školné, ale ve třídě je poloviční počet žáků, učitelé přistupují k dítěti víc individuálně a dokáží rozvíjet jeho talent nebo tolerovat různé potíže, jako je třeba hyperaktivita. 
S první dcerkou půjdeme na zápis v únoru a zvolili jsme právě tu obyčejnou základku. Pro synka zase budeme, za dva roky, usilovat o přijetí do druhého typu školy, ale pravděpodobnost přijetí je nízká, protože nabídka nestačí poptávce; zájem je větší, než kapacita školy. Asi proto, že stále více a více rodičů chtějí pro své dítě něco více, než je schopna nabídnout klasická škola. Klasickým školám je vytýkáno mnoho věcí. K hlavním patří asi to, že se snaží všechny děti "zprůměrovat" - učit všechny stejně stejné věci a přitom jsou každé úplně jiné. Každé dítě má jiný talent a jde mu něco jiného. Český jazyk a matematiku by měl umět opravdu  každý, ale druhy hlavonožců? To je otázka. Největší potíž je v tom, že škola je postavena tak, že se zaměřuje hlavně na slabé stránky žáka. Dítě je tlačeno k tomu, aby se zlepšovalo v tom, co mu nejde. Doma se učí a učí, rodiče se zlobí, učitelka přezkušuje. Ale právě naopak by se více času a energie mělo vkládat do předmětů, které dítěti jdou. Mělo by se v nich dále rozvíjet a zdokonalovat. Ale ve skutečnosti takové předměty jen "končí" jedničkou na vysvědčení. Určitě se ale najdou i učitelé, kteří se snaží rozvíjet talenty a já doufám, že ve škole narazíme jen na takové.

A teď už k našim přípravám do školy. Mimo chystání se k zápisu by ještě žádné neprobíhaly, nebýt nabídky vyzkoušet krabici pro prvňáčky NovaDida. Omyvatelná zalaminátová krabice s dětským motivem a magnetickým zavírání je nabitá výtvarnými a psacími potřebami pro školního nováčka. Možná se divíte, ale skutečně, dnešní prvňáček při nástupu do školy toto všechno potřebuje. 
Tady je obsah krabice položku po položce:
 • Deníček A6 
 • Pero Tornádo ERGO FRUIT (Centropen)
 • Zmizík FRUIT MIX (Centropen) 
 • Školní popisovače 6 ks sada (Koh-i-noor)
 • Tužky grafitové trojhranné „antibakteriálni“ 3 ks (Koh-i-noor)
 • Pryž šedo-bílá kombinovaná (Koh-i-noor)
 • Pryž plastická myš (Koh-i-noor)
 • Dvojité ořezávátko se zásobníkem
 • Pastelky trojhranné 12 ks (Koh-i-noor)
 • Trojúhelník čirý s kolmicí 15 cm (Koh-i-noor)
 • Nůžky kulaté 13.5 cm dětské (Koh-i-noor)
 • Lepidlo tuhé tyčinka 15 g (Koh-i-noor)
 • Tuš černá 20 g (Koh-i-noor)
 • Běloba krycí v tubě 16 ml (Koh-i-noor)
 • Voskovky trojhranné silné 12 ks (Koh-i-noor)
 • Barvy 12 vodové pr. 30 mm (Koh-i-noor)
 • Paleta malířská
 • Kalíšek na vodu s bezpečnostním uzávěrem 
 • Štětec č. 8 kulatý
 • Štětec č. 12 plochý
 • Barvy 6 ks temperové (Koh-i-noor)
 • Plastelína 10 barev 200 g (Koh-i-noor)
 • Modelovací podložka A4 novodur 0,68 mm
 • Papíry barevné A4 20 listů 80 g
 • Stíratelná tabulka s popisovačem a hadříkem A4
 • Sázecí tabulka na písmena A4
 • Magnetická pevná krabice s potiskem NOVADIDA (370×240×75)

Už jsme vyzkoušeli skoro vše a všechny věci fungují, jak mají. Pastelky malují sytě, vodovky nejsou bledé, trojhranné voskovky se dobře drží, nůžky stříhají, tužky píší, zmizík zmizíkuje, lepidlo lepí ... :-)

A teď vás asi bude zajímat cena. Krabice pro prvňáčka stojí 600 Kč (+150 Kč poštovné). Není to málo. Výtvarných potřeb je v krabici sice hodně, ale dají se jednotlivě pořídit po desítkách korun. Zkoušela jsem si vyhledat ceny jednotlivých věcí na internetu a v celkovém součtu se mi krabice finančně výhodná nezdá. Ale nesmíme zapomenout na krabici samotnou. Sama má hodnotu 160 Kč a k uložení výtvarných potřeb poslouží skvěle (škoda, že se nedá přenášet jako kufřík). Nebo ji můžete využít k něčemu jinému. Je pevná a vypadá to, že něco vydrží. Pokud je váš rodinný rozpočet nízký, vyjde vás levněji nakoupit školní potřeby jednotlivě na internetu. Pokud chcete mít nákup co nejjednodušší a potřebujete i něco, do čeho věci uložite (kufříky stojí kolem 200 Kč), jste tou pravou cílovou skupinou této krabice pro prvňáčky. Krabice bude i krásným dárkem pro budoucího prvňáčka, který si už chystá věci do školy nebo si na školu hraje a chce si předem vše vyzkoušet a se vším se seznámit. 
Jak se vám líbí tento nápad - krabice pro prvňáčky? Koupili byste ji svému dítěti nebo nasměrovali k nákupu třeba babičku? A váš názor na naše školství?


8 komentářů:

 1. Já bych nakupovala po jednotlivých částech, přesně to, co dítko bude do školy potřebovat. Navíc v krabici chybí desky na abecedu a písmena, penál apod. :)
  www.dendyss.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 2. Jéééj tak to je super výbavička :) V každom prípadeje tam podľa mňa aj veľa nepotrebných vecí, no ak to dcérku baví, prečo nie.

  Pozývam teba aj tvojich čitateľov na moju extra MEGA GIVEAWAY (4 súťaže v 1) v ktorej si môžeš zasúťažiť o poukážky ale aj o viac ako 40 pruduktov z kozmetiky, knihy či šperky

  OdpovědětSmazat
 3. Já si teda myslím, že není na škodu, že dítě zjistí, že nějací hlavonožci existují. Protože všeobecný přehled. Zase si nechci představit, jak by to vypadalo, kdybychom se všichni naučili ve škole jenom číst, psát a počítat, takže bychom si leda mohli sečíst položky nákupu a napsat mail. A taky si myslím, že je docela rozumné konfrontovat dítě s tím, že musí holt občas dělat i věci, které mu nejdou a nebaví ho. Nechce se mi dneska pracovat kolikrát úplně stejně, jako se mi nechtělo učit zeměpis. (A to jsem se dokázala uplatnit v něčem, co mi jde a přináší mi to pocit seberealizace.) A to platí i uvnitř jednoho oboru, taky mě nebavily úplně všechny přednášky na vejšce, ale kdybych si vyzobávala jen to, co mě zajímá, tak se nic kloudného fakt nenaučím. Tož tak, já si prošla všemi stupni vzdělávání a celý český školský systém zpětně zas tak tragicky nevidím.

  OdpovědětSmazat
 4. Taky mi vadí házení všech "obyčejných" základek do jednoho (špatného) pytle. I na těchto státních školách je možné mít asistenty, které se věnují talentovaným dětem (dávají jim extra úkoly, aby se nenudily a mohli se rozvíjet), anebo naopak těm slabším (aby nebrzdily třídu). Stačí se jen zeptat.
  Co mi spíš vadí jsou zápisy, kdy se musí dítě vystresované z dlouhého sezení na chodbě, vybičovat během chvíle k super výkonu před neznámými lidmi.
  O to víc se mi líbí přístup tady, kdy se po celý školkový rok sleduje rozvoj kompetencí dítěte jako celku a toto hodnocení se jak předá rodičům, tak škole.
  Budete mít taky letos prvňáčka, takže o první tříde ve Švýcarsku určitě napíšu na blog www.adinajustia.blogspot.ch
  Zatím si můžete přečíst, jak tady funguje školka: http://adinajustina.blogspot.ch/2015/09/jak-funguje-skolka-ve-svycarsku-2cast.html
  http://adinajustina.blogspot.ch/2015/08/novy-skolni-rok-je-tady-aneb-jak.html

  OdpovědětSmazat
 5. Teda takhle po hromadě jsem ještě školní potřeby neviděla. :)

  OdpovědětSmazat
 6. Tak většina jich je podle mě jen kvůli výtvarce. Což je škoda. Taky souhlasím s tím, že se v našem školství spíš děti potápí než vyzdvihují. Hlavně je málo škol, kde by přístup byl jiný a s ohledem na dnešní dobu. Neříkám, že se děti nemají učit psát apod. ale třeba projekt od Applu http://www.iskolstvi.cz/ vypada podle mě dobře. Kamaradka jejich systém někdy využívá a přijde mi, že hodiny mají šmrnc.

  OdpovědětSmazat
 7. jako rodič prvňáka bych to nepořizovala : každá škola má svůj sezanm, co ano a co ne, co případně poskytne škola sama. s obsahem kufříku se to tak úplně nekryje, takže úspora peněz ani času (stejně budete shánět a dokupovat) se nekoná. jako dárek pro prvňáčka, resp. rodinu prvňáčka - super, ta pálka v září za pomůcky je dost ohromujícíc, rodič určitě uvítá, že část má už z krku a dítě se těší do školy. Eva

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...