pátek 29. září 2017

Na volné noze 2. díl - strasti a slasti freelancera

Je mi trochu trapné nazvat tento článek druhým dílem seriálu o mém  fungování na volné noze, když jsem první díl psala před necelým rokem. Ale co. Rok to byl dlouhý a náročný.

Můj pokus o práci venku. Vše bylo perfektní až na jeden nepatrný detail. Díky slunci jsem na monitoru nic neviděla.

Vlastně ani nevím, co konkrétně vám chci sdělit

Takže budu jen psát a ono z toho něco vzejde. Vše, co mám na srdci, a že je toho docela hodně. Zpráva s velkým Z je ta, že konečně pracuju na plno (díky školko). Už nejde jen o zábavu a přivýdělek na mateřské. Psaní je teď moje plnohodnotná práce. Uživí mě? Bude to fungovat? To ukáže čas. 

Moje pocity jsou jako na houpačce

Jeden den jsem nadšená, druhý s tím chci seknout. Myslela jsem, že jsem expert na organizaci času a můžu dávat rady, ale momentálně bych potřebovala poradit já sama. Myslela jsem si, že zvládnu zakázky, domácnost, vyšetřím čas pro sebe a odpoledne se budu moct věnovat dětem. Budu pracovat v kavárně nebo někde venku. Ha ha. Ráno sednu k počítači a najednou zjistím, že je odpoledne. V kavárně jsem byla za celý měsíc jednou. Na procházce po městě a nákupech ani jednou.

600 stran rad a doporučení od experta Roberta Vlacha. Moje inspirace a čtení před spaním. Knížku koupíte například zde.

Peníze až na prvním místě

V zaměstnání si dohodnete výši platu při nástupu a peníze pak už nemusíte řešit. Naproti tomu na volné noze řeším peníze až moc často. Pořád je pro mě dost nepříjemné určit cenu zakázky. Vím, že tohle je problém mnoha začínajících podnikatelů, a především žen. Na zlepšení pracuju.

Kde je pointa? 

Ani nevím. Asi to vypadá, že si stěžuju. Pravda je, že jsem moc ráda, že můžu dělat to, co mě baví. Píšu články, texty pro nové weby, newslettery nebo příspěvky na FB. Teď třeba tvořím Pinterest jedné restauraci a to si vyloženě užívám.

Výhody vs. nevýhody

Vyhovuje mi svoboda, že je pouze na mě, s kým budu spolupracovat dlouhodobě a s kým po uzavření krátké zakázky nemusím mít už nic společného. Líbí se mi, že si práci můžu sama zorganizovat. Vzít si volno, když potřebuju. Práci dokončit třeba o víkendu. Nemusím dojíždět a být někde na čas.

Na druhou stranu mi nikdo neplatí dovolenou, pojištění a stravenky. Taky mi došlo, že pracovat na volné noze není jen o té samotné práci na zakázkách. Hodně času spolkne dojednávání práce, evidence, fakturování (to je ta příjemná část) a sebeprezentace, která je nutná k získávání další a další práce. A vzdělávání samozřejmě. Bez toho to nejde vůbec. Teda žádný med. Teď se ani nedivím, že by hodně lidí o práci na volné noze vůbec neuvažovali a zaměstnání je pro ně jedinou možnou volbou.

Takže takhle. Zatím to nějak funguje, jsem na začátku, k práci přistupuju s pokorou a jsem ráda za každou novou zakázku. Jak to půjde dál? Zeptejte se mě za rok :-).

Je tady někdo na volné noze? Máte pro mě nějaké tipy a rady?

7 komentářů:

 1. Obdivuju všechny, kteří to dokážou dělat. Já nad sebou potřebuju bič, abych se k něčemu dokopala.
  Přeju hodně štěstí!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc:-). No já ten bič mám v podobě klienta, termínů a zachování reputace :-).

   Smazat
 2. Ani si nepamätám, kedy naposledy som mala voľno a oddychovala som. Ak sa však dostanem k oddychu, určite si niečo prečítam. Tentokrát však nie literatúru náučnú ale niečo úplne iné. Ale ako sa hovorí, kto sa chce niekam dostať, musí zabojovať :)

  Life is full of interests

  OdpovědětSmazat
 3. Ja nad tým niekedy uvažujem, či začať podnikať, ocko takto pracoval skoro celý život a aj pracuje a viem aké je to náročne. Pracuje od rána do večera a to už je na dôchodku a ten ma úplne oničom, napriek tomu, že neustále pracoval a platil tisíc odvodov. Preto sa toho aj bojím, nemám veľmi povahu pýtať si zákazky a hlavne si pýtať peniaze....a to je strašné, tiež sa snažím zlepšovať, ale noooo bohviečo to nie je. Ale zas na druhú stranu, byť sám sebe pánom to ma láka veľmi :)
  LIFE IN PICTURES BY LU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za komentář:-). Vše má své pro a proti. S důchody je to hodně zlé. No někdy si taky říkám, jestli bych se neměla líp jako zaměstnaná - placená dovolená, nemocenská... :-)

   Smazat
 4. Zainvestuj do slunecniku :) nemáte tam nekde stin?

  OdpovědětSmazat
 5. Dostal jsem k tomuto článku a jelikož to můžu porovnat z obou stran, tak volná noha opravdu není pro každého. Je třeba velké disciplíny a mít nějakou vizi, proč to vůbec dělat. První roky jsou dřina, ale jakmile si člověk zvykne, prosadí se, uspořádá si vše, už by neměnil. Ze začátku je hodně důležité neztratit kontakt s venkovním světem, takže doporučuju procházky, výlety, jízdu na kole, navštěvovat kavárny, chodit na kurzy, do coworku apod. Nebo třeba úniková hra či bowling mohou být výborné činnosti pro odreagování. Přeju hodně štěstí!

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...